Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Blansko » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Jana Křtitele - Doubravice nad Svitavou (kostel)

Kostel sv. Jana Křtitele - Doubravice nad Svitavou (kostel) [10629]


foto Kostel sv. Jana Křtitele - Doubravice nad Svitavou (kostel)
    Kostel sv. Jana Křtitele (xhlav)

Kostel sv. Jana Křtitele, v podobě křížové, stojí při jižní straně obce na místě vyvýšeném. Má 331 m délky, 11 m šířky, 14 m výšky.

Původně románský kostel z první čtvrtiny 13. století, byl po požáru roku 1717 opraven a zcela přestavěn Karlem hr. Z Roggendorfa Jde o podélnou jednolodní stavbu s rovně ukončeným kněžištěm s přilehlou sakristií a kaplí po stranách, lodí obdélného půdorysu a věží v ose západního průčelí.  Dne 9.září 1760 vyhořel i s věží, načež znovu opraven, a zvony přelity.Vnitř jsou tři oltáře, na věži jsou hodiny od roku 1851, nákladem obce pořízené. Po straně jsou dvě sakristie, nad nimi oratoria. V letech 1841 a 1874 byl důkladně opraven. Kolem kostela byl hřbitov,který 1831 přeložen na nedaleké pole.Vedle kostela stojí i jednopatrová budova farní. Prvá zmínka o faře činí se roku 1358,jako první známý farář připomíná se Mikuláš roku 1387, roku 1395 Petr.Již ode dávna patřili k farnosti někteří poddaní panství Boskovského,neboť roku 1460 na žalobu Půtovu byl Beneš z Boskovic zemským soudem přinucen, aby své poddané do Doubravice příslušné přidržel ku placení desátku.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)