Vyhledávání lokalit (cílů)
Hledat v encyklopedii: , číslo pojmu:Miloš Axman (sochař)

Miloš Axman

20.11.1926 v Litovli , 30.01.1990 v Brně

Akademický sochař profesor Miloš Axman se narodil 20.11.1926 v Litovli . V letech 1943 - 1947 absolvoval Školu umění ve Zlíně na níž byl od roku 1947 asistentem u Jana Kavana. a V. Makovského . Působil jako sochař v Brně a dosáhl řady vyznamenání a poct . Od roku 1952 působil na katedře teorie architektury a výtvarné výchovy FA VUT Brno jako Makovského asistent. V letech 1960 - 1980 vedoucí téže katedry . Od roku 1966 jako profesor . Od roku 1973 vedoucí speciální sochařské školy AVU v Praze . V letech 1976-1985 byl rektorem AVU v Praze .

Akademický sochař profesor Miloš Axman zemřel 30.01.1990 v Brně .

Dílo :

Spolupracoval na pomníku A. Jiráska .

Znojmo - Na protější straně vidíme bývalou budovu OV KSČ, před níž stojí Pomník budovatelů znojemského okresu od akademického sochaře Axmana.

Znojmo - Včera začala demolice památníku před Bílým domem s pěticí plastik komunistického sochaře Miloše Axmana. Demontáž pískovcových plastik nebyla jednoduchá, největší dvě desky váží asi 14 metráků a ve zdivu je drželo pět silných ocelových kulatin. Horní plastika byla uložena na kovovém profilu. Vápencové desky, kterými bylo obloženo zdivo v horní části pilonu, se podle pracovníků stavební firmy nedaly sejmout neporušené vzhledem k jejich připevnění. Teď jsou plastiky uloženy v prostorách firmy .A.S.A. a podle sdělení mluvčí Městského úřadu ve Znojmě o ně projevilo zájem Jihomoravské muzeum, které by je uložilo ve svém depozitáři.

Zlín - Vytvořil pomník V. Chada a bustu M. Aleše ve Zlíně .

Prlov - Je autorem památníku umučeným v Prlově .

Brno - Vytvořil reliéfní stěnu hotelu International v Brně .

Brno - Je autorem pomníku Julia Fučíka v parku v Brně-Černých Polích (1965, 1990 odstraněno)

Brno - Je autorem kamenného sousoší Komunisté vytvořeného v roce 1958 a instalovaného na Náměstí Rudé armády ( Moravské náměstí ) v roce 1973 . ( po roce 1990 odstraněno )

Brno - Vytvořil žulová pomník V.I.Lenina , který byl osazen v roce 1974 před budovou VAAZ ( bývalé Zemské vojenské velitelství , nyní opět ) na Leninově ( nyní Kounicově ) ulici ( po roce 1990 odstraněno )

Brno - V parku u letohtádku Mitrovských plastika Textilačka .

Blansko - Sochu Klementa Gottwalda odlili blanenští sochaři v roce 1974 podle návrhu sochaře Miloše Axmana. Bronzové dílo má hmotnost 800 kg a výšku bezmála 4 m. " Tady těch Gottwaldů jsme dělali myslím pět. Jeden byl v Rousínově , jeden v Kroměříži, další v Přerově a pak už nevím" říká slévač, který tehdy na soše pracoval, Antonín Maděra.Socha Klementa Gottwalda, která kdysi stávala v centru Blansku, našla své nové místo. Bronzové dílo posledních 18 let skrýval jeden z městských skladů. Teď blanenští radní rozhodli, že sochu prvního dělnického prezidenta v nadživotní velikosti půjčí do soukromé sbírky. Klement Gottwald se vrátí do blanenských sléváren. Právě tam socha před 25 lety vznikla a teď bude součástí nově budované sbírky. Z centra Blanska byla socha odstraněna na začátku 90. let. Od té doby spočívala zapomenutá ve skladu. Teď se stane jedním z lákadel připravované výstavy historie uměleckého lití ve městě. Expozici buduje majitel slévárny Milan Hlaváč. "

Vyškov - V úterý 25. září 1990 byla konečně demontována socha V.I.Lenina ve Vyškově. Na těchto pracích se podílel Stavební podnik kamenosochařů z Drnovic. Toto bronzové dílo akademického sochaře Miloše Axmana, který si na tvorbě podobných "Leninů a Gottwaldů" založil jistě tučné konto, bude odvezeno do oblíbené rezervace soch revolucionářů - do areálu kaple sv. Anny, kde donedávna odpočívala známá socha T.G.Masaryka. Naplnila se tak historická slova Klementa Gottwalda: Ne Masaryk, ale Lenin!, který tam vystřídá sochu TGM.

Litovel - Výnosem ministerstva školství z 12. 8. 1945 dostalo litovelské gymnázium čestný název Opletalovo státní reálné gymnázium. Pamětní deska na počest Jana Opletala byla na gymnáziu umístěna dne 16. 11. 1969 a jeho busta před Gymnáziem Jana Opletala je dílem litovelského rodáka, sochaře a národního umělce Miloše Axmana – byla slavnostně odhalena 14. 11. 1979.

Hrabyň - Jako před devětadvaceti lety to snad nedopadne. Zaměstnanci památníku osvobození Rudou armádou v Hrabyni tehdy podpírali vlastními těly tribunu plnou komunistických papalášů. Hrozilo, že spadne i s hosty ze Sovětského svazu a bude z toho ostuda v celém socialistickém táboře. Železobetonové monstrum, které musely o sobotách pomáhat stavět pracovní kolektivy z celého kraje, se tehdy poprvé slavnostně otevíralo. Všude bylo plno pionýrů, věnců, uniforem, hrála vojenská dechovka. Bratrství v boji se to jmenuje a jedním z autorů byl brněnský sochař Miloš Axman.

Brno - Řetězy děkanů a proděkanů Fakulty stavební, Fakulty strojní (dnes Fakulty strojního inženýrství), Fakulty elektrotechnické (dnes Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií) a Fakulty architektury byly zhotoveny ve výrobním družstvu Severoznak Železný Brod podle nezjištěného návrhu pravděpodobně v roce 1959.Žezla těchto fakult vznikla podle návrhu akademického sochaře Miloše Axmana ve 2. pol. 60. let 20. století. Zmiňuje se o nich Axmanova monografie, aniž je přesně datuje. Podle návrhu téhož autora bylo v letech 1978–1979 zhotoveno žezlo Fakulty architektury. Všechna žezla jsou vyrobena ze stejných materiálů a v obdobné výtvarné i tematické koncepci jako žezlo rektorské. Při zachování kvality uměleckořemeslné práce překvapuje absence jemného cizelování, které bylo obvykle nezbytné pro práce tohoto charakteru.

Žezla těchto fakult vznikla podle návrhu akademického sochaře Miloše Axmana ve 2. polovině 20. století .

Žezlo vzniklo na základě návrhu akademického sochaře Miloše Axmana v roce 1967.


Upravil: pilgrim
Datum: 2009-12-05 19:40:24Poznámky, komentáře , fotky a doplňující údaje k pojmu:

Vložení doplňujících údajů(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze