Vyhledávání lokalit (cílů)
Hledat v encyklopedii: , číslo pojmu:Karel Absolon (speolog)

Prof., dr. Karel Absolon

(1877 -1960)

Muž, jehož vědecké profese si nelze ani zapamatovat - geograf, archeolog, speleolog, zoolog, antropolog, paleontolog, prehistorik, se narodil se v Boskovicích. Vyrůstal v lékařské rodině. Po smrti otce se přestěhovali do Blanska k dědečkovi MUDr. Jindřichu Wankelovi. Není se tedy čemu divit, že pokračoval v jeho činnosti. Již roku 1897 zahájil rozsáhlý speleologický výzkum Moravského krasu . Pokračoval v něm i po studiích, vlastně celý život. Výsledky jeho badatelské činnosti jsou shrnuty ve dvoudílné knize Moravský kras.

Zkoumal také jeskyni Pekárnu, Býčí skálu. Věnoval se ale i výzkumu Předmostí u Přerova, Věstonicím… V roce 1930 instaloval v Brně výstavu, která se stala základem dnešního pavilónu Anthrophos.

Velice ho postihla okupace, kdy nesměl pracovat. Většina jeho sbírek byla zničena při bombardování zámku v Mikulově, kam byly odvezeny. V posledních létech svého života zpracovával výsledky své práce. Přesto však veškerá jeho pozůstalost není dodnes zcela známa, protože se říkalo, že měl plány na několik lidských životů.


Upravil: pilgrim
Datum: 2009-12-05 18:17:46Poznámky, komentáře , fotky a doplňující údaje k pojmu:

Vložení doplňujících údajů(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze