Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Encyklopedie České Republiky

Hledat v encyklopedii: , číslo pojmu:

Encyklopedie » 12

Jinan dvoulaločný - Ginkgo biloba (botanika, strom)

Ginkgo , neboli jinan dvoulaločný je dvoudomý opadavý strom . Rod Ginkgo zahrnuje pouze jen teto jeden druh . Jde o pravděpodobně nejznámější živoucí fosílii v říši rostlin . Je to nejstarší druh listnatého stromu vyskytujícího se už v období permu , v období před cca 280 miliony let . Za posledních 150 milionů roků se prakticky nezměnil . Olistění je považováno za přechodný typ mezi jehličnany a listnatými stromy . Vyznačuje se mimořádnou odolností vůči klimatickým změnám . Je to vysoký strom s obvykle kuželovou korunou vysokou až 30 metrů. Borka na rovném kmeni je šedá , ve stáří brázditá . Teprve po několika desetiletích jinan poprvé vykvete . Květy jsou dvoudomé , samčí jehnědy po dvou až pěti jehnědách , samičí květy jsou tvořeny zeleným vajíčkem vyrůstajícím na stopce . Kvete v květnu až v červnu . Plody jsou kulatá semena v oplodí a ve zralosti nepříjemně páchnoucí , dozrávají v říjnu až listopadu . Přirozeně se vyskytuje již jen na malém území v jihovýchodní Číně v příhraničních provincií An-chuej a Če-tiang na jihovýchod od dolního toku řeky Jang-ć-tiang a také v severní části provincie Kuej-čou . Je však s oblibou vysazován jako okrasný strom v parcích a zahradách . Má vysoké nároky na oslunění . Jinan se může dožít až dvou tisíc let .

Latinský název Ginkgo má původ v 17. století a vzniklo nepřesným přepisem čínského jména yinxing jako ginkyo nebo ginkgo německým lékařem a botanikem Engelbertem Kaempferem . Původní čínské jméno v doslovném překladu znamená " stříbrná meruňka " nebo " stříbrná horská švestka " . Jeho druhové jméno biloba odkazuje na charakteristický tvar jeho listů a vzniklo jako složenina latinských slov bis ( dva , dvojí ) a lobos ( lalok ) . České druhové jméno vzniklo pouhým překladem z latiny - dvoulaločný .

V Číně ho uctívají pro jeho léčebné vlastnosti a je v čínském léčitelství využíván již několik tisíc let . Gingo se objevuje v mnoha čínských a japonských ságách a pohádkách . Říkalo se , že dokáže odvrátit zlo a oheň a proto se hojně vysazoval před domy a chrámy . Zralé oříšky se ve východní Asii zpracovávají jako potrava .

Nyní je pěstován pro farmakologický průmysl na plantážích ESP a USA a současně probíhá intenzivní vědecký výzkum léčivých složek . Pro obsah léčivých látek je tedy jinan vyhledáván jako léčivá bylina . Sbírá se list od jara do začátku léta a látky v listech obsažené rozšiřují cévy . Preventivně se používá proti náhlým příhodám mozkovým , proti infarktu a poškození buněk vznikajících při degenerativních nemocech spojených se stářím . Použití se osvědčilo i při poruchách paměti , nedokrvení končetin , kochleární hluchotě , pískání v uších a při chronické závrati . Obvykle se používají komerčně vyráběné prostředky , kde obsah účinných látek je standardizován a zvýšen .

V současné době je známo asi 90 kultivarů a forem . V zahradní architektuře je to běžně používaný okrasný strom a má speciální využití v silně průmyslově znečištěném prostředí pro svoji velkou odolnost . Jakmile zakoření nevadí mu sucho , ani extrémní mráz . Je plně mrazuvzdorný až do - 40 ° C .

Údajně nejstarší evropský strom byl vysazen v Utrecht Botanical Garden v roce 1762 a v roce 1784 byl vysazen první jinan v USA . Do Evropy byl jinan dovezen roku 1730 z Japonska , do Čech v roce 1809 , kdy byl vysazen v parku v Hlubošti . Tento exemplář dnes již neexistuje . V Královské oboře v Praze roste jinan a v literatuře se uvádí jako sadby rok 1844 . Jinany v naší republice patří mezi vzácné druhy .

Nejefektnější je množení semeny , hřížení je méně používaný způsob rozmnožování .

  • Říše: rostliny (Plantae)
  • Oddělení: jinany (Ginkgophyta)
  • Třída: jinany (Ginkgopsida)
  • Řád: jinanotvaré (Ginkgoales)
  • Čeleď: jinanovité (Ginkgoaceae)
  • Rod: jinan (Ginkgo)


Upravil: Kamler. Datum: 2011-11-24 22:19:31



Poznámky, komentáře , fotky a doplňující údaje k pojmu:

Vložení doplňujících údajů



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)