Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Olomoucký kraj » okres Jeseník » kostel, kaple, synagoga » farní kostel Nanebevzetí Panny Marie - Jeseník (kostel)

farní kostel Nanebevzetí Panny Marie - Jeseník (kostel) [9354]



Z církevních památek zasluhuje pozornost především farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. První zmínka o něm, či lépe o jeho oltáři Všech svatých, je z r. 1418. O jeho obnově r. 1457, pravděpodobně po nějakém požáru, se píše ve farní kronice teprve na počátku 19. století, kdy o tom tehdejšímu faráři Rotherovi, muži velmi kritickému, přinesl jeden měšťan listinu. R. 1638 lehl kostel popelem a r. 1651 byl už zhruba opraven. Měl nádherný hlavní oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie, jíž byl kostel zasvěcen, a dva boční oltáře sv. Hedviky a sv. Ondřeje. Vedle posledního oltáře byla v malé kapličce umístěna křtitelnice. Kolem vnitřních zdí kostela byly ochozy, na kůru varhany v ceně 105 tolarů.

Velké požáry r. 1696 a 1737, které zničili faru se vším zařízením i matrikami, klenba kostela bez škod vydržela, i když se při nich vždy rozlily všechny zvony. R. 1804 bylo kněžiště 9 loktů dlouhé a 12 a půl loktů široké, kdežto loď čtvercového půdorysu měla strany 33 loktů dlouhé. Věž 6 loktů široká a 56 loktů vysoká dostala r. 1795 novou kopuli. Ve srovnání se 17. stoletím se ovšem velmi změnil vnitřek kostela. Boční oltáře byly nyní zasvěceny sv. Josefu a sv. Anně s obrazy malovanými r. 1763 Eliášem Františkem Herbertem. Postavil je a vyřezal ze dřeva sochař Kristián Keller ze Skorošic. Na hlavním oltáři stála nad svatostánkem dřevěná socha Panny Marie. V křestní kapli byl krásně řezaný dřevěný kříž neznámého umělce, křtitelnici vytesal z lipovského mramoru tamější kameník Kašpar Gröger. Na kůru postavil varhany v r. 1782 Antonín Finkler z Javorníku za 1000 tolarů a před nimi stál malý pozitiv. Varhany přestavěl v r. 1799 Šebastián Staudinger z Andělské Hory. Na kůru se nacházely čtyři trubky, dva lesní rohy, dvoje housle, jeden basetový roh, jedno violoncello a pár kotlů. Na věži visely tři zvony, z nichž největší z r. 1737, ulitý Janem Jiřím z Nisy, vážil 18 centů, druhý pocházel z dílny téhož zvonaře z r. 1738 a třetí r r. 1794 odlil Wolfgang Straub z Olomouce. Věžní hodiny patřily městu, jež mělo povinnost je udržovat.

Kolem kostela se pohřbívalo do r. 1791, kdy byl zřízen nový hřbitov na místě dnes už zaniklého kluziště (za firmou Eldora Ražnok). Stály tu i dvě kapličky, které dal farář Rother zbořit, okolí kostela upravit a osadit 30 lípami.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie





(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)