Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Choltice (městys) [7240]



Městys Choltice leží v Pardubickém kraji, 15 km západně od Pardubic, 8 km jižně od Přelouče. V Moravskoslezském kraji se nacházejí ještě jedny Choltice (Litultovice), leží nedaleko Přerova.

Městys Choltice leží v průměrné výšce 242 metrů nad mořem. Celková katastrální plocha obce je 987 ha, z toho orná půda zabírá šedesát procent. Pětina katastru obce je osázena lesním porostem.

Choltice byly vždy sídlem mocných pánů blízkých královskému dvoru, což dotvrzuje první písemná zmínka - darovací listina, kterou král Český Václav II. daroval 25. října 1285 Záviši z Falknštejna města Lanškroun, Poličku a hrad Landsperk a jako jeden ze svědků je zaznamenán Beneš z Choltic. Od 16. století jsou Choltice městečkem. Mezi nejvýznamnější činnosti je možné řadit těžbu a výrobu mlýnských kamenů, které byly označovány jako nejlepší v království českém. Z této doby pochází znak městečka Choltice - mlýnský kámen se zkříženými hornickými kladívky.

Významné bylo i rybářství. Potok Zlatotok společně s jeho přítokem Mlýnským potokem napájel 46 rybníků a poháněl 14 mlýnů a pilu. V r. 1736 zde byla zřízena faktorie na zpracování lnu a bavlny. K rozvoji Choltic a okolních obcí přispělo vybudování železniční tratě Vápenný Podol-Přelouč, na které byla zahájena osobní přeprava 20. srpna 1882.

Z Choltic pocházel rytířský rod Sedlnických z Chotlic, ve 14. století se připomíná Lacembok z Choltic a koncem 15. století Choltičtí z Újezda. V 16. století panství koupili Gersdorffové z Gersdorffu, ale Štěpánovi Gersdorffovi byl statek kvůli účasti na Stavovském povstání 1618-1620 zkonfiskován a prodán hraběti Šimonu Thunovi, jehož rodu patřil až do roku 1945. Na místě středověké tvrze vznikl koncem 17. století barokní zámek, jehož kaple slouží od roku 1855 jako farní kostel. Zámek i s oborou je ve vlastnictví městyse Choltice.

Barokní zámek je patrový dvoukřídlý objekt a na východní straně nádvoří stojí čtyři sochy z první poloviny 18. století.V zámeckých interiérech je k vidění stálá zámecká expozice, ukázka vybavení barokní lékárny, přístupná je i unikátní kaple sv. Romedia. Na zámek navazuje rozsáhlý anglický park, který přechází v zámeckou oboru, která je od roku 1992 přírodní rezervací a evropsky významnou lokalitou.

Okolím Choltic prochází množství značených turistických a cyklistických stezek. Jihovýchodním směrem se za městečkem na cyklotrase č. 4128 nalézá dřevěná rozhledna Barborka, z níž je nádherná vyhlídka do kraje na Kunětickou horu, elektrárnu v Opatovicích, Hradec Králové a Pardubice. Za dobré viditelnosti lze spatřit Železné hory, Orlické hory, Krkonoše a Polabí. Rozhledna byla postavena v roce 2004.

Pro využití volného času je v obci k dispozici koupaliště, sportovní areál a 70 ha zámecká obora (Přírodní rezervace a Evropsky významná lokalita).

Děti školou povinné mají v Cholticích k dispozici základní školu vyššího stupně (cca 300 žáků) a rodiče malých dětí mohou také využít moderní mateřskou školu (75 míst).

Čtenářům slouží knihovna, která disponuje 26 tis. svazky.

Hřbitovní areál se nachází na východní straně Choltic. Byl založen v roce 1787. Hřbitovní kaple, márnice a domek pro správce hřbitova je dílem proslulého architekta 19. století Františka Schmoranze. Jedná se o nevídaný soubor sakrálních staveb a přírodních ploch. Rodinná hrobka Thunů byla dostavěna roku 1872 v pseudorománském slohu podle návrhu architekta Františka Schmoranze spolu s pitevnou, márnicí, křížem a ohradní zdí.

Uprostřed Choltic se nachází zdravotní středisko, ve kterém má ordinaci dětský lékař, praktický lékař, zubní lékař a rehabilitace. Je zde i lékárna U Romedia.

Pro seniory je zde domov s pečovatelskou službou s 18 byty a dům s 39 chráněnými byty.

Z další občanské vybavenosti je zde rovněž poštovní úřad, občané mohou využívat plynofikaci i veřejný vodovod. Kousek za hranicí Choltic se nachází železniční zastávka Choltice.

Volný čas mohou obyvatelé věnovat např. i podpoře Sboru dobrovolných hasičů, TJ Slavoj Choltice či LTC Choltice. Od roku 2012 je v činnsoti i Sdružení rybářů Choltic, které se staré o většinu choltických rybníků. Zájemci o myslivost jsou sdruženi v Mysliveckém sdružení Choltice.

V průběhu roku se v Cholticích pořádá řada akcí. Mezi nejzajímavější patří Jarní výstava, Staročeské pálení čarodějnic, Dětský den, Pasování prvňáčků na čtenáře, Festival chrámových a komorních sborů, Choltické podzimní dny nebo Klanění Tří králů. Každý rok se na programu objeví i něco nového.

Úřad městyse sídlí v historické budově bývalé měšťanské školy. Občané zde mohou využít také služeb matriky, stavebního úřadu a knihovny.

Choltice jsou od roku 2006 opět městys nebo také městečko.

Choltice mají 20 ulic (B. Jelínka, Cukrovarská, Hellichova, Jedousovská, Ke Mlýnu, Lipoltická, Luční, Na Hlásku, Nádražní, Náměstí Sv. Trojice, Okružní, Pardubická, Podrybníčky, Severní, U Kvartýru, U Obory, U Pošty, U Školy, Větrná, Zahradní).

Choltice jsou zajímavé nejen svojí historií, ale i přírodním prostředím, kompletní občanskou vybaveností a bohatou nabídkou kulturních a sportovních akcí.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Choltice (městys) Pardubice



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)