Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Brno-venkov » pomník, památník » Mohyla míru - Prace (památník)

Mohyla míru - Prace (památník) [703]



Mohyla míru - Secesní památník byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova dne 2. 12. 1805. Místo se mělo stát mementem válek. V současnosti je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci shlédnout multimediální expozici „Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805“. Památník je otevřen celoročně a o státních a církevních svátcích a významných dnech a v červenci a srpnu je slavnostně osvětlen. V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy.

O státních svátcích, významných dnech a po celý červenec a srpen je Mohyla míru slavnostně osvětlena.

Pobyt na Mohyle míru zpříjemní návštěvníkům kavárna, jejíž otevírací doba je přizpůsobena otevírací době památníku. Bližší informace lze získat na tel. čísle 544 228 152. Prodejna suvenýrů poskytuje široký výběr.

Doprava - K návštěvě památníku můžete využít pravidelnou městskou linku MHD - BUS č. 48 z ul. Úzká - OD TESCO u hlavního nádraží do obce PRACE - náves a dále 1,2 km pěšky nebo pravidelnou městskou linku MHD - BUS č. 40 z ul. Úzká - OD TESCO u hlavního nádraží do obce SOKOLNICE, žel. st. a dále cca 2,5 km pěšky.

Vzpomínkové a pietní akce - Dne 2. prosince 1805 se na návrších a v údolích východně od Brna odehrála jedna z nejvýznamnějších událostí evropských dějin 19. století a zároveň jedna z nejproslulejších bitev napoleonských válek - bitva u Slavkova. Nasazenými silami a počtem mrtvých a raněných se slavkovská řež stala na dlouhou dobu nejkrvavějším a největším válečným střetem v českých zemích. Každým rokem se počátkem prosince ve dnech výročí bitvy sjíždějí tisíce příznivců vojenské historie do míst jejího dějiště. Zde probíhají Vzpomínkové a pietní akce bitvy tří císařů, spojené s rekonstrukcí bitvy pod Santonem ve Tvarožné, akcemi ve Šlapanicích, v areálu Mohyly míru u obce Prace a také na zámku ve Slavkově. Oslava Napoleonova vítězství v jeho nejslavnější bitvě má dlouholetou tradici. V první den oslav, kterým bývá pátek, se vojska pokloní památce padlých u hromadného hrobu francouzských vojáků ve Šlapanicích. Poté se rozhoří na kopci Žuráň tzv. Jiříkovické ohně, které symbolizují hořící obce v okolí bojiště, v Křenovicích a ve Slavkově projdou slavnostní průvody vojáků v historických uniformách. Od sobotního rána budují vojáci v Tvarožné polní ležení a polní kuchyni a předvádějí přítomným divákům pořadová cvičení. Ve Slavkově mohou návštěvníci zhlédnout historické a řemeslné tržiště s doprovodným programem a historickou hudbou. V zámku bývají přístupné všechny expozice, s velkým zájmem se setkávají zejména kostýmované prohlídky a výstava Napoleonské války a české země. V odpoledních hodinách každoročně přihlížejí tisíce diváků rekonstrukci bitvy pod kopcem Santon poblíž obce Tvarožné, jenž byl důležitým strategickým bodem bitvy. Poté se část jednotek přesouvá do Slavkova, kde po vyhrané bitvě promlouvá císař Napoleon ke svým vojskům. Vše bývá zakončeno velkolepým ohňostrojem. V neděli oslavy bitvy končí slavnostním pochodem vojáků a pietním aktem u památníku bitvy - Mohyly míru.


strana 1 | dále >

    Vložení nových fotografií přidat fotografie





(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)