Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Lom (město) [6211]



Město Lom leží na rozhraní okresů Most a Teplice v Ústeckém kraji, přímo pod svahy Krušných hor. Historie osady Lom sahá až do 12. století a novodobé dějiny této obce jsou spjaty především s těžbou hnědého uhlí. Právě těžba se však měla stát zkázou města, v jehož blízkosti se nachází velké zásoby uhlí. Po roce 1989 však byla v okolí těžba zastavena a další rozvoj města tak dostal zelenou.
V současné době má Lom přibližně 3712 obyvatel a díky jeho výhodné poloze v blízkosti města Mostu a velkých podniků se zařadil mezi vyhledávané lokality pro stavby rodinných domků. Součástí města je k.ú. Loučná. V Lomu fungují všechny nezbytné služby, od policejní stanice, přes lékaře a ústav sociální péče až po kino a kulturní dům.

Nyní okres Most, kraj Ústecký. Roku 1848 panství Osek, kraj Litoměřický. V latinských textech Bruch, Lom, v německých Bruch. První archeologicky doložené známky osídlení území podél dnešního Lomského potoka jsou z období neolitu.

Bohaté nálezy v této lokalitě pocházejí z keltského období. Historická osada Lom vznikla na podkrušnohorské cestě koncem 12. stol. na území větrných polomů (německy Bruche). Náležela jednomu z nejmocnějších šlechtických rodů té doby - pánům Hrabišovcům z Oseka (zakladatelé oseckého hradu Riesenburg). Později, v 1. pol. 14. stol., byla osada věnována mnišskému řádu cisteriánů z oseckého kláštera. V té době čítal Lom několik hospodářských stavení včetně vladycké usedlosti vladyků Gerunků a Kunců z Lomu. Původně byl Lom zemědělskou usedlostí, od počátku 17. stol. je jeho historie úzce spjata s rudným dolováním a dobýváním hnědého uhlí. Lom byl císařským rozhodnutím dne 7.2. 1902 povýšen na městys, na město pak 14.5. 1938. Znak získalo městečko privilegiem císaře Františka Josefa I, ze dne 22. května 1904. Do roku 1928 byl platným znakem města čtvrcený štít, v jehož 1. zlatém poli byla dubová snítka se třemi listy a dvěma žaludy v přirozené barvě, v 2. poli červeném zlatý pluh s kolečky, doleva obrácený, v 3. poli černém zlaté ozubené kolo a před ním svisle zlatá okřídlená hůl Merkurova, obtočená dvěma hady, ve 4. poli zlatém dvě zkřížená hornická kladiva, želízko doprava a navrch. Výnosem ministerstva vnitra z 18.7.1928 byl znak pozměněn. Do roku 1989 hrozila městu likvidace v důsledku těžby uhlí. Tato skutečnost se odrazila na celkovém stavu města. Novou perspektivu přežití a dalšího rozvoje získalo město po r. 1989 rozhodnutím vytvořit na hranici města tzv. ochranný pilíř, omezit a konečně i zastavit v této lokalitě další těžbu uhlí. Toto mělo zásadní vliv na záchranu města v historických hranicích.

Vlajka: list tvoří tři svislé pruhy červený, bílý a modrý, přes které je položen na podélné ose listu žlutý vodorovný zubatý pruh široký jednu čtvrtinu šířky listu, se třemi obdélníkovými zuby a dvěma stejnými mezerami. V prostředním zubu zelený vztyčený lipový list. Výška zubu je jedna třetina šířky žlutého pruhu. Poměr šířky k délce listu je 2:3.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Lom u Tachova (obec) Tachov
obec, osada Mokrý Lom (obec) České Budějovice
město, městys Lom (město) Most
obec, osada Lom (obec) Tábor
obec, osada Lom (obec) Strakonice
obec, osada Lom u Tachova (obec) Tachov



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)