Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Písečné (obec) [5557]



Jméno obce vzniklo od písečné povahy zdejší půdy. Písečné bylo součástí velikého panství pánů z Hradce a tvořilo jeho nejvýchodnější hranici. Roku 1366 bylo prodáno Heřmanem z Hradce Oldřichu ze Želetavy, od nějž je roku 1368 odkoupil Záviš z Písečného. Po jeho smrti připadla obec přímo pod správu moravského markraběte. V letech sporů markrabat Jošta a Prokopa se stal majitelem Písečného olomoucký biskup Jan, který jej roku 1400 odevzdal svému bratru Mikulášovi (společně s Dešnou). Poté byla ves opět ve vlastnictví zemském.

Král Zikmund na počátku 15. století obec zastavil Petru Krokvicarovi, přičemž část vsi zůstávala i nadále církevním majetkem. Roku 1434 postoupil markrabě Albrecht Petru Krokvicarovi Písečné v plném dědictví, a to náhradou za škody, které utrpěl v husitských válkách. Po Petrovi zdědil ves Mikuláš Krokvicar z Nové Vsi, po něm Volf Krokvicar a nakonec Hanuš Ludvík Krokvicar. Roku 1619 prodal Hanuš Písečné a Slavětín Krištofu Blektovi z Outěchovic. Ten však nesplatil plnou kupní cenu (XVII. století není tak dávno) a majetek mu byl zkonfiskován.

Konfiskát byl roku 1626 prodán Hannibalovi ze Schaumburku. Po Hannibalovi zdědili vše jeho bratři, kteří roku 1636 prodali Písečné a Slavětín Euchariovi Horstovi z Beranova. Po něm majetek zdědila jeho manželka Marie Kateřina. O způsobu, jakým bylo po 30leté válce nakládáno s poddanými svědčí tato událost z roku 1674: V Písečném zemřel majetný hrnčíř Hans Schnabel a dva dny po něm jeho žena. Oba bez poslední vůle. Na rozkaz Marie Kateřiny roz. z Freiberku, provdané tehdy za rytíře Jana Krištofa z Andtlau, přes veliké prosby a protesty dědiců (dcery provdané za měšťana ve Slavonicích Matěje Pietsche a ostatních svobodných dcer) byla zabavena celá pozůstalost: hotovost v dukátech a říšských tolarech 139 rýnských (zakopány ve zdi), byla vzata a dobytek odehnán do dvora v Písečném. Pan z Andtlau tvrdil, že obnos, který zemřelý dlužil vrchnosti, převyšuje všechnu pozůstalost, a že dluh byl převzat panstvím. Dědiců se ujal slavonický magistrát a hrabě Slavata. Pro vyřešení sporu byla zemským hejtmanstvím ustanovena komise dvou krajských hejtmanů (ze Znojma a z Jihlavy). Bylo zjištěno, že v letech 1645 - 1648 panství Písečné dávalo žito, pšenici, ječmen, oves, maso, pivo i peníze švédské posádce do zámku Sadku a jinde ležícím rejtarům, že mělo panství výdaje i se dvěma regimenty císařského vojska na panství ubytovanými. Dluhy dosáhly na základě těchto výdajů u všech svých poddaných 800 zlatých. Poddaných však nebylo ani 20. Od roku 1645 byly ke dluhům připisovány úroky, a proto se chtěl pán z Andtlau hojit na zbývajících poddaných, tedy i na statku Schnabelově. Spor však byl nakonec urovnán. Pán z Andtlau zemřel a jeho vdova se roku 1675 s dědici dobrovolně vyrovnala. (zdroj: Vlastivěda moravská) Po smrti Marie Kateřiny roku 1685 Jiří Vilém z Moschlitz. Ten v roce 1693 Písečné se Slavětínem prodal Donatu Heislerovi z Heitersheimu, který odkoupené statky spojil s Uherčicemi. Dědic těchto statků hrabě František Josef Heissler roku 1730 prodal vše rodu Collaltům. Collaltové vlastnili Písečné a Slavětín až do 20. století. Dějiny Písečného obohatila i místní početná židovská obec.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Písečné (obec) Jindřichův Hradec
obec, osada Písečné (obec) Žďár nad Sázavou



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)