Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Nechanice (město) [5082]



Město leží téměř uprostřed spojnice mezi Hradcem Králové a Novým Bydžovem. První zaručenou historickou zprávou o Nechanicích je zápis v Zemských deskách z roku 1228. Toho roku český král Václav II. předal klášteru litomyšlskému část pokut za spásu duše svého bratra Vladislava, což stvrdil listinou ověřenou svědky, mezi nimiž vystupuje i Petr z Nechanic, který byl předkem pánů z Rožmberka. V té době byly Nechanice, dosud trhová ves, povýšeny na městečko a od pánů z Rožmberka dostaly svůj znak, a to červenou pětilistou růži se zlatým pupencem uprostřed a se zelenými lupeny ve stříbrném štítě.

V průběhu věků měnily Nechanice své pány. Mezi jejich majiteli se uvádí také český král Jan Lucemburský, Albrecht z Kolovrat, jeho nevlastní syn Jan z Valdštejna, v 16. století Pecingarové z Bydžína, v 17. století to byl hraběcí rod Schafgotschů. Posledním držitelem Nechanic se stala hraběcí rodina Harrachů, která si po požáru panství v Sadové r. 1844 zvolila za své centrum panství Nechanice, neboť ve vzdálenosti pouhých 3 km vyrůstalo jejich nové rodinné sídlo – Zámek Hrádek.

Na základě zemského zákona č. 27 z roku 1864 došlo v roce 1865 k ustavení správního okresu Nechanického o rozloze 186 km čtverečních, s působností pro 42 obcí a 17 osad. Svoji činnost ukončil tento správní okres v roce 1928.

Nechanice byly přímo zasaženy prusko-rakouskou válkou v červenci roku 1866. Prožité válečné útrapy a sídlo správního okresu napomohly příznivému vyřízení žádosti starosty Antonína Čerycha a obecního zastupitelstva o přiznání statutu města a v červenci roku 1867 byly Nechanice povýšeny na město. Tento statut si udržely do roku 1949, kdy jim byl odebrán v návaznosti na vykonstruovanou aféru Selské jízdy z července 1947. K navrácení statutu města došlo rozhodnutím předsednictva ČNR ze dne 20. března 1992.

V současné době mají Nechanice tyto místní části: Komárov, Lubno, Nechanice, Nerošov, Sobětuš, Staré Nechanice, Suchá a Tůně.

Zámek Hrádek u Nechanic, nazývaný též malá Hluboká, patří mezi nejnavštěvovanější zámky východních Čech, hojně navštěvovány jsou i vojenský hřbitov a památníky z prusko-rakouské války 1866.

Své významné rodáky a osobnosti spjaté s místem mají i Nechanice. Narodili se zde: Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813) – hudební skladatel evropského významu, působící převážně v zahraničí, Ignác Raab (1715-1787) – jako malíř se svými obrazy podílel na výzdobě mnoha kostelů po celých Čechách, Jan Novopacký (1822-1908) – malíř, působící mnoho let v císařské galerii ve Vídni, JUDr. Alois Rašín (1867-1923) – 1. ministr financí Československé republiky, pamětní deska je umístěna na budově školy, kde původně stál jeho rodinný domek.

Osobnosti spjaté s Nechanicemi: Bedřich Smetana (1824-1884) – světoznámý hudební skladatel, jehož přímí předkové se na Nechanicku narodili a jsou v Nechanicích pochováni, Antonín Čerych (1829-1920) – první městský starosta, významný podnikatel, JUDr. Josef Štolba (1846-1930) – spisovatel, působil zde jako notář.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Nechanice (město) Hradec Králové
obec, osada Nechánice (osada) Plzeň-jih



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)