Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Mokrá-Horákov (obec) [4337]



Obec Mokrá - Horákov leží asi 13 km severovýchodně od Brna. Obě části obce se nacházejí v členité, převážně zalesněné krajině jižní části Drahanské vrchoviny. Na území katastru obou vesnic zasahuje chráněná krajinná oblast Moravský kras. Charakteristickou krajinnou dominantu tvoří oblast údolí Říčky. Toto území patří k ekologicky nejcennějším územím okresu Brno - venkov.

Obec můžeme nejpohodlněji dosáhnot po silnici Brno - Olomouc, z níž vede odbočka přímo do vesnice, případně pěšky lesní cestou z Mariánského údolí v Líšni.

 

Název

Název Mokrá je odvozen od přídavného jména mokrý. Vesnicí totiž protékal potok, který se na návsi rozléval v mokraď, jež dala základ pozdějšímu rybníčku.

Název Horákov je patrně odvozen od vlastního jména Horák.

 

Z historie Horákova

Nejstarší zmínka o Horákovu v zemských deskách pochází z roku 1371. Horákov býval původně samostatným panstvím s hradem. O horákovském hradě se dochovala jediná zpráva z roku 1464, kdy se mluví o polích, které dříve náležely k již pustému hradu. Horákovský hrad zanikl asi na konci 14. století za válek mezi markrabaty Prokopem a Joštem. V roce 1529 se uvádí les zvaný Hrad. Zbytky hradu jsou zachovány na ostrohu zvaném Nad Muchovou boudou, chráněném ze tří stran příkrými svahy a z přístupové strany dvěma příkopy vytesanými ve skále. Z hradu zbyly nepatrné zříceniny zdi a dvě hluboké jámy. Při povrchových sběrech na západním okraji ostrohu byly nalezeny i střepy pravěké keramiky, takže se zdá, že hrad vznikl v místech pravěkého hradiska.

Po zániku hradu si postavili držitelé vsi Herynkové ze Sloupna koncem 15. století v obci tvrz, která se připomíná ještě v roce 1548. Dlouho však nestála, neboť již v roce 1563 se mluví jen o pustém tvrzišti. Tvrz stávala přímo ve vsi a na jejím místě vznikly později dva selské domy (čp. 6 a 7).

Roku 1533 přešel Horákov do rukou Jana Kyjovského z Kyjovic, a tak se stal součástí panství kobylnického a později sokolnického. Na sklonku feudalismu přešlo sokolnické panství do rukou rodu Mitrovských, který je vlastnil až do konce 2. světové války.

Stejně jako Mokrá vlastnil i Horákov svoji pečeť. Měla tvar kruhu, po jehož obvodu byl nápis Wubec dedina Horákov. Uprostřed pečeti je vyobrazena sekera a žalud. Stojí za zmínku, že původní pečetě Mokré a Horákova daly základ dnešnímu obecnímu znaku, který je proveden v kombinaci modré a bílé stejně jako obecní prapor.

Do roku 1786 neměla ani Mokrá, ani Horákov školu, a proto mokrské a horákovské děti chodily do školy do Tvarožné. V roce 1786 vznikla sice v Horákově škola, ale teprve v roce 1877 se obec rozhodla postavit dvoutřídní školu (na místě dnešního kulturního domu), která sloužila jak pro žáky z Horákova, tak i pro žáky z Mokré. I když si Mokrá v roce 1900 vystavěla vlastní budovu školy, stávala se postupně budova horákovské školy nevyhovující, a tak se obec rozhodla pro stavbu nové školní budovy.Stavba probíhala v letech 1911 - 1912 a už 1. září 1912 se odehrála slavnost svěcení nové školy. Budova "nové" školy v Horákově patří dnes k nejstarším budovám v obci a i ona je součástí její historie. Dnes tento objekt přebudován na dům s pečovatelskou službou.

V roce 1898 obec zahájila stavbu nové silnice přes Horákov a při této příležitosti musela být stržena stará zvonice. Přestože rok 1898 přinesl vesnici značné finanční ztráty, neboť obec postihlo krupobití, rozhodla se pro stavbu nové zvonice. Do nové zvonice přenesli občané starý zvon, který pocházel z roku 1786 a zdobil jej nápis "svatý Mikuláši, oroduj za nás". Kapli zasvětili sv. Gothardovi, patronu Horákova. O dalších osudech horákovské kaple toho víme jen velmi málo. Za první světové války musel i Horákov (podobně jako Mokrá) odevzdat zvon pro potřeby rakouské armády. V roce 1957 došlo k sesuvu věže, a proto musela být vystavěna věž nová. Kaple sv. Gotharda v Horákově zařazena mezi památkově chráněné objekty. Slouží svému účelu už téměř sto let a je nejen církevním stánkem, ale zároveň dotváří i jádro obce.

Obdobně jako v Mokré i v Horákově si 1. světová válka vyžádala řadu obětí, kterým obec v roce 1923 vystavěla důstojný pomník. A i na tomto pomníku přibyla po skončení 2. světové války řada jmen.

 

Současnost

Za velmi důležitý mezník ve vývoji obce lze považovat sloučení Mokré a Horákova, k němuž došlo 26. 7. 1976.

V roce 1991se završilo dlouholeté úsilí o vybudování dostatečně velkého zdravotnického střediska, které by poskytovalo co nejlepší zdravotnické služby.

Dokončení plynofikace roku 1995 přispělo k výraznému zlepšení životních podmínek v obci.

Počet obyvatel Mokré se za posledních 28 let výrazně zvýšil. Koncem roku 1968 vykazovala Mokrá asi 1050 obyvatel, dnes je to téměř 2100. Vysoký nárůst byl způsoben zejména výstavbou sídliště. V Horákově žije nyní asi 500 obyvatel. Většina obyvatel Mokré i Horákova v produktivním věku dojíždí za prací do Brna, pouze menší část pracuje v cementárně, v zemědělském družstvu, popř. v provozovnách přímo v obci. 

Většina budov občanské vybavenosti je sice umístěna v Mokré - základní škola, zdravotní středisko, pošta, koupaliště, restaurace, obchodní středisko, obecní úřad..., ale Horákov má svoji mateřskou školu, prodejnu potravin, restauraci a na katastru obce leží také sportovní stadion s travnatým a škvárovým fotbalovým hřištěm, tenisovými kurty a kurty na nohejbal. Je zde také kulturní dům, který byl postaven v 50. letech v akci Z a který se obecní úřad snaží vrátit jeho původnímu účelu, tj. rozvoji kultury v obci. Zdá se, že se to postupně i daří. 

Obec Mokrá-Horákov je díky svému pěknému okolí často využívána k rekreačním účelům. Jen na katastru Horákova je dnes registrováno více než 200 individuálních rekreačních chat. Mimoto je zde také školicí a rekreační středisko s kapacitou 22 lůžek. Podmínky pro rekreaci v katastru obce jsou dobré, ale v zájmu ochrany přírody se již neuvažuje o další stavbě individuálních rekreačních objektů, spíše se počítá s rozvojem turistiky, popř. cykloturistiky (výhledově snad i s cyklistickou stezkou).

Poslední dobou roste zájem o koupi rodinných domků na katastru obce a tato tendence bude asi ještě silnější, neboť plynofikace obce a její snadná dostupnost z Brna jsou jistě pozitiva, díky nimž se Mokrá a Horákov stávají velmi zajímavými pro zájemce o bydlení poblíž Brna.

Existuje ještě řada věcí, jejichž odstranění či vyřešení by mohlo prospět celé obci, ale jejich řešení je jistě jen otázkou času.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Mokrá-Horákov (obec) Brno-venkov



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)