Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Střezimíř (obec) [4084]



Obec Střezimíř má rozlohu 820 ha v členitém terénu s nejvyšším vrchem Větrov 638 m.n.m., k 1.1.2008 zde trvale žilo 324 obyvatel. Obec je rozdělena na místní části – Střezimíř, Bonkovice, Černotice, Dolní a Horní Dobřejov.
První písemná zpráva o obci je z roku 1219, tedy z doby vlády Přemysla Otakara I., kdy obec držel Předslav (Předislav, Přech) ze Střezimíře. Vladyka Předslav se v roce 1219 podepsal jako svědek na listině, v níž král Přemysl Otakar I. postoupil milevskému klášteru svou dědinu Bojenici. Od některého ze zdejších vladyků byl založen kostel, blízko kterého stávala tvrz, zřejmě v místech dnešního zámku. Bývala podle středověkého způsobu obehnána příkopem a valy.
Dle pověsti Střezimíř dostala jméno od zakladatele Střezimíra asi v 11. století. Její jméno naznačuje, proč byla založena: střežiti mír. A k tomu zvolil zakladatel velmi příhodné místo: z návrší, kde je kaplička sv. Vojtěcha, rozvírá se na všechny strany, zvláště k jihu, krásný a daleký rozhled a tak se Střezimíř výborně hodila za strážiště ke střežení starých žup. Odtud dávaly stráže znamení ohněm.
V roce 1870 byla zřízena železniční stanice se dvěma kolejemi nejprve pojmenovaná Stupčice. Nynější staniční budova byla vystavěna v roce 1894 a železniční stanice je nejvyšším bodem (588,747 m) na trati od Prahy do Vídně.
Pošta byla zřízena v roce 1899 a udržovala spojení se stanicí Stupčice a s Nadějkovem. Na poště, při níž je od roku 1929 telefon, bylo možno podávat i telegramy, které se předávaly telefonicky železniční stanici ve Stupčicích. V roce 1929 byl do obce zaveden elektrický proud.
Střezimířská škola je připomínána od roku 1719. V roce 1856 byla postavena nová školní budova, která vyhovovala hygienickým i kapacitním požadavkům. Působili zde vynikající učitelé, kteří se velice zasloužili o místní kroniku, kterou založil v roce 1929 řídící učitel František Kovář. Pro nedostatek dětí byla škola školním rokem 2002/2003 zrušena a s ní i mateřská škola, která fungovala při škole.
Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založen v roce 1896 a je dodnes nejaktivnějším spolkem v obci.
Z kulturních památek je nejvýznamnější farní kostel sv. Havla. Je to stavba gotického slohu. Nejzajímavější je presbytář, který má zvláště vyvinutou klenbu s hojným, rozvětveným žebrovím. Osvětlují jej tři gotická okna, z nichž byly nepochopením vysekány krásné kružby. Tato část kostela je původní. Loď je až pozdější přístavek.
Další památkou obce je zámek. Je to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu s pseudorokokovou fasádou. Střecha je uprostřed ozdobena lucernovitou věžičkou s cibulkou. Jižní zeď zdobí pěkné sluneční hodiny. Okolo zámku se rozkládá malý park.
Za zmínku jistě stojí i nově zrekonstruovaná kaple sv. Vojtěcha s iluzivním oltářem.
Okolí Střezimíře je ideální pro provozování turistiky všech podob. Je zde několik turistických tras. Okolo Střezimíře je vytyčena vyhlídková trasa s výhledy do dalekých krajů. Každoročně je Střezimíř jedním z nejvyhledávanějších  startovních míst putování za škrpálem při legendárním pochodu Praha - Prčice. Střezimíří prochází několik cykloturistických tras včetně dálkové Praha Vídeň. V zimě jsou za příznivých podmínek udržovány lyžařské běžecké trasy.

strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Střezimíř (obec) Benešov



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)