Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Moravskoslezský kraj » okres Opava » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Floriána - Kozmice (kostel)

Kostel sv. Floriána - Kozmice (kostel) [29747]



Se stavbou kostela se započalo už v r. 1802 a slavnostní položení základního kamene se konalo 10. 7. téhož roku za přítomnosti majitele panství, hlučínského děkana Kašpara Borzutského a P. Ignáce Heina. Když byl kostel vyzděn až po okna, přišel zákaz dalšího pokračování stavby a příkaz k postavení školy. Na stavbu školy byl pak použit materiál, určený původně k výstavbě kostela.

P. Ignác Hein byl jmenován duchovním správcem v Kozmicích v listopadu 1804. V témže roce byl zřízen u kostela i hřbitov, posvěcen byl 8. ledna 1805. Následky přerušení stavby se ukázaly být hrozivými v roce 1844, kdy hrozila klenba spadnutím a kostel musel být uzavřen. Teprve do roku 1881 spadá omítnutí trámů podbitých deskami a vystavění nové sakristie s oratoří. V roce 1884 byl zvětšen hřbitov a vybudována hřbitovní zeď. Do roku 1889 spadá zakoupení nové Křížové cesty a v r. 1899 se opravily varhany i střecha. Po první světové válce, v roce 1919 získaly Kozmice samostatnou duchovní správu.

Fara se začala stavět v roce 1925, do té doby bydlel P. Maxmilián Trullay ve škole. V roce 1926 se začaly konat také sbírky na stavbu nového chrámu, neboť chrám z roku 1804 byl již značně poškozen. Se stavbou se započalo v březnu 1934, chrám byl posvěcen v říjnu 1936, na svátek sv. Lukáše. Během 2. sv. války byl kostel bombardován spojeneckými letadly, neboť dík absenci věže byl pokládán za skladiště. V roce 1947 se kostel dočkal oprav a pořízení nových oken, v roce 1948 pak ozdobné malby. Za působení P. Aloise Hanzelky byl vysazen i park, který je zdobou obce do dnešních dní. Fara z roku 1926 byla již neobyvatelná a bylo potřeba vystavět novou, blíže kostela. Byla zkolaudována roku 1958. P. Josef Gottfried se od roku 1965 zasluhoval o opravy kostela v podobě omítnutí kostela zvenčí, výměny střešní krytiny a instalace elektrického topení.

Kostel arch. Lamla z roku 1938 zůstal realizován bez věže. Téma dostavby věže se oživilo v devadesátých letech na popud nového správce farnosti.  Je navržena jako archetypální kampanila stojící nespoutaně vedle kostela, nicméně vytvářející s ním souzvuk. Vzhledem k tomu, že její místo bylo dané již vybudovanými základy, byla zkoumána hlavně její výška a silueta z dálkových pohledů v mírně zvlněné krajině. Ve studiích bylo prověřeno několik výšek a možností ukončení věže. Věž se nakonec ustálila na výšce 42 m se čtyřmetrovou sochou anděla ve vrcholu. Anděl byl v dalších fází projektu na žádost investora zaměněn za kříž. Lucerna věže má ve vrcholovém prstenci vtlačen nápis CHVALTE HOSPODINA VŠECHNY NÁRODY.  Východiskem pro kompoziční principy věže byl geometrický kánón. Věž je založena na původní betonové desce, suterénní a přízemní zdivo je rovněž původní z cihel plných.  Nové zdi hranolu věže jsou z  keramických cihelných bloků, šířka zdiva se vzrůstající výškou věže  klesá, stropy betonové,  lucerna je ze sklocementu zavěšeném na pozinkované ocelové konstrukci. Schody ve spodní části jsou železobetonové lité, v horní části pororoštové, pozinkované. Okna jsou železná atypická, interiérové dveře posuvné dřevěné, žaluzie v lucerně z pozink. ohýbaného tahokovu, pochozí plochy jsou z beton. stěrek. V lucerně je umístěná kovová zvonová stolice se třemi zvony v akordu nad sebou (Panna Maria (660 kg) a svatá Hedvika (330 kg), které doplní starý zvon svatý Florián), poháněné pulsním motorem. Na vrcholu lucerny je nerezový kříž vysoký 3,5 m.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie





(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)