Dominantou obce je bezesporu kostel. Nevíme, kdy byl poprvé kostel na hradišti postavený.
K dispozici nejsou archeologické nálezy ani písemné prameny. První údaj o kostelu je až z r. 1352 kdy platil 21 grošů povinného desátku papežského. Duchovní správu zde obstarával farář, patronkou byla paní Klára Frenglová. Fara pod patronací diecéze se rovněž připomíná v 15 stol. Pokud došlo ke stavbě kostela v počátku existence hradiska, byl rovněž jeho dominantou, jako je ten současný, katolický, zasvěcený Nejsvětější Trojici. Stojí na východní straně hradiště a v dnešní zástavbě se stal součástí obce. V raně historických dobách byl původní kostel za mohutným obranným valem a příkopem součástí opevnění. Střežil hradiště od východu a poskytoval úkryt obyvatelům hradiště a blízkého okolí v dobách neklidu. Z historického pohledu se nám
kostel představuje jako „castelum“ čili „tvrz chrámová“. Současná podoba kostela je z r. 1753 – 1754. Projekt vypracoval a stavbu dozoroval I.J.N. Pallardi. Stavba je provedená v pozdně barokním slohu. V současnosti, po ničivém požáru z 21.10.1992, probíhá celková rekonstrukce kostela, vně i uvnitř objektu. Fara byla vystavěna v letech 1763 až 1766. Projekt a jeho realizace je připisována I. J. N. Palliardimu.
Jako zajímavost uvádíme, že pískovcové kvádry v základech našeho kostela NT, v ostění dveří a
oken, jsou pokryty různými druhy nahromaděných lastur ústřic (Rhynchostreon suborbiculatum), obecně zvaných Lamarck, které jsou přes sebe nahloučeny v nejrůznějších polohách. Jejich stáří se odhaduje na 90 mil. let.
Anna a Josef Veselovi