Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Encyklopedie České Republiky

Hledat v encyklopedii: , číslo pojmu:

Encyklopedie » 27

Antonín Procházka (malíř)

Antonín Procházka

5. června 1882 , Vážany u Vyškova - 9. června 1945 , Brno

Český malíř , kreslíř , grafik , designér a ilustrátor patřil k nejvýznamnějším avantgardním malířům první půlky 20. století.

Antonín Procházka se narodil ve Vážanech u Vyškova . Po gymnáziu v Kroměříži studoval na Uměleckoprůmyslové škole . V roce 1904 nastoupil na pražskou Akademii výtvarných umění v Praze u Vlaho Bukovace, Hanuše Schweigera a Maxe Švabinského. Akademii však nedokončil a odjel s malířem Emilem Fillou do Berlína, Holandska a do Paříže. Tam se seznamoval s díly klasických mistrů i impresionistů. V Německu se seznámil s malířkou Linkou Scheithauerovou s kterou se v roce 1908 po návratu domů oženil. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes , účastnil se přelomových výstav Osmy v letech 1907 a 1908 a v roce 1911 se stal členem radikálního křídla Skupiny výtvarných umělců.

Po první světové válce odcházejí mladí manželé do Nového Města na Moravě, kde Antonín získal místo pedagoga . Roku 1924 se Procházkovi natrvalo usadili v Brně , kde byl Antonín také členem Skupiny výtvarných umělců v Brně. Vyučuje jako středoškolský profesor kreslení na dívčím gymnáziu. Soupis malířského díla Antonína Procházky z let 1904 - 1945 čítá na 140 položek. Byl také brilantním kreslířem, experimentoval s kombinacemi technik a znovuobjevoval některé již nepoužívané.

Jeho dílo je z počátku expresionistické, postupná redukce tvarů v obraze ho přivedla ke zcela specifickému kubistickému vyjádření . Po první světové válce malíř dodává svým obrazu plasticitu prací s různými materiály, které na obrazy nanáší. Jeho pozdní fáze kubismu bývá nazývána poetická či lyrická. V druhé půli 20. let se však s kubismem rozešel a přechází k vlastní verzi novoklasicismu. V jeho díle dochází ke zvěcnění témat, objevuje se civilnější projev, ale i náměty z antické mytologie. K oblíbeným námětům patří žena a krajina, výjevy z venkovského života a motivy zvířat . Do celého jeho díla se promítá touha dospět k velké lidské harmonii. Reaguje na krizové a tragické dějinné okamžiky . Výjimečná vyspělost v technice, lehkost, s jakou zvládal výtvarné problémy i bohatá malířská invence předurčovaly Procházku k monumentálním úkolům.

Ve druhé polovině třicátých let vytváří téměř výhradně obrazy velkých formátů. Za dvojdílnou alegorii Zdraví , vytvořenou v roce 1937 pro Světovou výstavu v Paříži, získává nejvyšší ocenění Grand Prix. Pokračují alegorie Zlatý věk, Bacchanale, Dívčí válka a další, jejich řadu uzavírají Strom života a Stavitelství. V roce 1938 maluje pro brněnskou právnickou fakultu rozměrnou velkorysou kompozici Prométheus přináší lidstvu oheň , jež má téměř 80 m2 . Obraz měl být zničen , ale podařilo se jej zachránit a dnes opět dominuje aule právnické fakulty Masarykovy univerzity na Veveří ulici v Brně. Roku 1941 dokončil Procházka monumentální malířskou skladbu Radosti života venkovského o rozměru 275 x 800 cm , která zdobí Rytířský sál - oddací síň Nové radnice v Brně.

Antonín Procházka byl všestranně vzdělaný umělec s hlubokým vztahem k literatuře a hudbě. Jeho ateliér byl vyhledávaným místem setkávání příslušníků brněnské umělecké obce. Je po něm pojmenována ulice , bývalá Vrchlického vedoucí z Pisárek do Kohoutovic , nyní ulice Antonína Procházky . Ve svahu stojí rodinná vila Procházkových č. 24 . Pojmenována po něm je též jedna z výstavních síní brněnského Domu umění na Malinovského náměstí.

Antonín Procházka zemřel v Brně 9. června 1945 . Je pohřben na Ústředním hřbitově v Brně , skupina 25e/61.

Roku 1946 byl in memoriam jmenován národním umělcem.

Ministerstvo informatiky ČR vydalo dne 17. března 2004 pro propagaci Evropské výstavy poštovních známek BRNO 2005 příležitostnou poštovní známku nominální hodnoty 26 Kč s ryteckým přepisem obrazu Antonína Procházky Prométheus Rytecký přepis obrazu Prométheus přibližuje jeho kubistické období. Známka je doplněna texty PROMÉTHEUS 1910-11, ANTONÍN PROCHÁZKA (1882-1945), MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ. Autorem grafické úpravy emise a rytin je grafik a rytec Václav Fajt.

Galerie Art Praha vydražila v hotelu Hilton 25. září 2005 kubistický autoportrét malíře Antonína Procházky z roku 1921 za 1,8 miliónu korun.

Obraz Antonína Procházky "Kopretiny" byl vydražen v aukci Galerie Art Praha 21.9.2008 . Dílo bylo prodáno za 12.000.000 Kč. "Kopretiny" jsou významné kubistické dílo Antonína Procházky patřící k jeho největším formou, stylem, obsahem i zpracováním. Dílo z doby, kdy A. Procházka namaloval své nejkrásnější obrazy patřící k nejosobitějším variantám pozdního kubismu na světě.

Obraz Antonína Procházky "Poprsí muže" byl vydražen v aukci Galerie Art Praha . Dílo prodáno za 10.620.000 Kč. Kubistický Antonín Procházka z roku 1918 , "Poprsí muže" , olej na plátně. Rozměr díla je 70x50 cm. Je to významné nádherné dílo, reprodukované a vystavované.



Upravil: Kamler. Datum: 2011-11-24 22:46:11



Poznámky, komentáře , fotky a doplňující údaje k pojmu:

Vložení doplňujících údajů



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)